All Ireland Report Show

All Ireland Report Show2013-12-19T15:03:39+00:00

Irish Charollais Sheep Society All-Ireland title goes to Tipperary breeder

This year our Connolly Red Mills sponsored All-Ireland finals for 2013 was held at the very sunny Mullingar Show, Co. Westmeath on Sunday 14th July. There was 63 sheep catalogued for the final and they came through our four qualifying shows which were held at the Gorey Show, Galway County Show, Charleville and Athlone Shows.

The standard of Charollais Sheep on show were of an excellent standard, this is something which our breeders should be very proud of as it shows that they are dedicated to maintaining the high standard required to produce top quality stock.

The society would like to congratulate breeders Eddie & Paul O’Gorman of Lisfuncheon Flock, Co. Tipperary as their Lisfuncheon ewe came first in the senior ewe class and then went on to win the title of Supreme Champion for 2013.

The title of Reserve Champion went to Gerard Burke of Ryehill Flock, Co. Galway whose ewe lamb came first in her class and then went on to claim the title. The title of  “The Opposite Sex Champion to the Supreme Champion” went to Padraig Coughlan of Greenhills Flock, Co. Westmeath whose ram came first in the senior ram class and then went on to win the title.

The society would like to congratulate all of our breeders on an excellent All-Ireland Final.

This year our judge was Mr Charles Sercombe of Dalby Flock, Leicester, UK. We would like to thank Mr Sercombe for doing an excellent job of judging the high standard of Charollais sheep which our breeders presented on the day. We had the great pleasure of watching Mr Sercombe judging and when he had chosen the winning sheep for each class, Mr Sercombe decided that he would explain  the reasons for his choices and how he though they matched the true characteristics of the Charollais Sheep Breed.

The results for All-Ireland 2013 are:

Senior Ram:

  1. Padraig Coughlan Co. Westmeath (Greenhills Flock)
  2. Liam Conway Co. Galway (June Flock)
  3. Sonny Jennings Co. Galway (Ballyglunin Flock)
  4. James Walsh Co. Cork (Shanavagoon flock)
  5. Patrick, John, Catherine & Rose Quigley Co. Dublin (Moyville Flock)
  6. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)

Hogget Ram:

  1. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)
  2. Sonny Jennings Co. Galway (Ballyglunin Flock)
  3. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)
  4. Ruth, Daniel & Philip Kelso Co. Wexford

Ram Lamb:

  1. Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock
  2. Dominic Sullivan Co. Westmeath (Grangeeth Flock)
  3. Bernard Casey Co. Longford (Cairn Hill Flock)
  4. Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock)
  5. Ruth, Daniel & Philip Kelso Co. Wexford (Deerpark Flock)
  6. Liam Conway Co. Galway (June Flock)

Senior Ewe:

  1. Eddie & Paul O’Gorman Co. Tipperary (Lisfuncheon Flock)
  2. Ruth, Daniel & Philip Kelso Co. Wexford (Deerpark Flock)
  3. Ruth, Daniel & Philip Kelso Co. Wexford (Deerpark Flock)
  4. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)
  5. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)

Hogget Ewe:

  1. Anthony & Sean Hamill Co. Roscommon (Curry Flock)
  2. Bernard Casey Co. Longford (Cairn Hill Flock)
  3. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)
  4. John Farrell Co. Roscommon (Cloonakilla Flock)
  5. Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock)
  6. C & M Casey Co. Longford (K.C.B.P.H Flock)

Ewe Lamb:

  1. Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock)
  2. Liam Conway Co. Galway (June Flock)
  3. Liam Conway Co. Galway (June Flock)
  4. Gerard Burke Co. Galway(Ryehill Flock)
  5. Eddie & Paul O’Gorman Co. Tipperary (Lisfuncheon Flock)
  6. Ruth, Daniel & Philip Kelso Co. Wexford (Deerpark Flock)

Supreme Champion:

Eddie & Paul O’Gorman Co. Tipperary (Lisfuncheon Flock) Senior Ewe Class

Reserve Champion:

Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock) Ewe Lamb Class

The Opposite Sex Champion to the Supreme Champion:

Padraig Coughlan Co. Westmeath (Greenhills Flock) Senior Ram Class

All-Ireland 2013:

reimg

Connolly Red Mills All-Ireland Champions 2013: (left to right):

Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock) Ram Lamb Class, Sarah O’Neill Co. Wexford (Bolinaspect Flock) Shearling Ram Class, Padraig Coughlan Co. Westmeath (Greenhills Flock) Senior Ram Class, Eddie & Paul O’Gorman Co. Tipperary (Lisfuncheon Flock) Senior Ewe Class, Anthony & Sean Hamill Co. Roscommon (Curry Flock) Shearling Ewe Class and Gerard Burke Co. Galway (Ryehill Flock) Ewe Lamb Class